Jak to vidím...Osobný blog so zameraním nielen na Balkán.

Takže už se neválčí, jóó??

Publikované 13.09.2017 v 18:54 v kategórii Balkán obecne, prečítané: 44x

Tak sme si minule priblížili 3 aspekty praktického života na balkáne a dnes sa pozrieme na hudobnú scénu v kocke.HUDBA


festival Guča

Záber z festivalu Guča - veľký festival dychovej hudby v Srbsku.


   Tentokrát vypustíme Jadranku a ďalšie autobusové vypaľováky na trase Prešov-Makarská a späť. Krajiny bývalej Juhoslávie (ostatné krajiny síce tiež, ale menej - budeme sa im venovať v závere) majú relatívne širokú hudobnú scénu. Nepochybne to pramení z prirodzeného temperamentu obyvateľov a z ich chuti baviť sa vždy, všade a s každým. V snahe vyhnúť sa nejakému zavádzaniu budem písať len o tom, čo ovládam (a často aj počúvam). V prvom rade si predstavíme 2 hudobné prúdy, ktoré vznikli v druhej polovici 20. storočia v Socialistickej federatívnej republike Juhoslávia (SFRJ).


   Turbofolk - Písal sa rok 1991 keď začali belehradským sídliskom Novi Beograd letieť éterom na vlnách ilegálnych rádiostaníc prvé svižné tóny nového trendu, ktorý sa rozšíril časom zo Srbska takmer po celom balkáne a juhovýchodnej Európe. Názov vymyslel (s odstupom) čiernohorský spevák Rambo Amadeus a vyložil ho asi takto:

   "Folk je národ. Turbo je vstrekovací systém tlaku vo valci spaľovacieho motora. Turbofolk je horenie národa. Turbofolk nieje hudba. Turbofolk je miláčikom más. Vzrušuje v nás tie najprimitívnejšie inštinkty homo sapiensa. Turbofolk je vstrekovací systém národa. Ja som turbofolk nevymyslel, ja som mu dal meno."


   Tento žáner sa vyznačuje z valnej väčšiny drsným ženským hlasom, sexuálnym podtextom a často romantickým (alebo naopak explicitne zvodným) textom. Videoklipy sŕšia sexappealom, luxusom a zväčša aj určitou dejovou líniou. Napríklad taká Seka Aleksić - Aspirin (je na youtube) spieva o tom, čo by sa mohlo stať keď hlava bolí od vína a nikde nieje aspirína :D       Nebudeme sa okolo toho moc točiť, pretože by to bolo na dlho. Radšej si predstavme tri najzvučnejšie mená Turbofolku:="msonormal">

Svetlana Ražnatović - Ceca (Srbsko) - pôsobí na hudobnej scéne už od roku 1988 dodnes. Klasika. Youtube tag - CECA.


Fahreta Jahić Živojinović - Lepa Brena (narodená na území Bosny a Hercegoviny) - karieru započala tiež v roku 1988, no jej popularita svojho času zatienila samotný žáner, takže neviem či sa dá radiť k turbofolku stopercentne. Myslím, že ešte stále spieva. Minimálne z roku 2008 je na YT video z vystúpenia (tag: Lepa Brena 2008 - Udji slobodno). Youtube tag - Lepa Brena.="msonormal">="msonormal">

Slađana Delibašić - Slađa (narodená na Kosove, Kosovská Mitrovica) - trochu mladšia generácia turbofolku, no pôsobí od roku 1991. V rokoch 1992 - 2001 tvorila polovicu populárneho speváckeho dua Đogani. Youtube tag - slađa delibašić.


Turbofolkových dív (viac či menej talentovaných) je bo balkáne nespočet. Niektoré aj celkom pobavia, napríklad jedna, zhodou okolností tiež Slađa, z Chorvátska - YT tag: Sladja Udi mi duboko. Pár príkladov mimo postjugo:="msonormal">="msonormal">="msonormal">

Bulharsko - Desi Slava

Rumunsko - Manele (No jo, rumuni, oni sú furt extra :D)

Albánsko - Potpuri Shkodrane (ale to už notne vybočuje)
New Primitives - tento smer ktorý je dnes už rozšírený po celom svete má svoje základy v hlavnom meste federácie Bosna a Hercegovina1 - v Sarajeve. U jeho zrodu v osemdesiatych rokoch minulého storočia nestál nikto iný (no vlastne tých ľudí bolo okrajovo viac, ale v tom sa ani čert nevyzná), než juhoslávske legendy - kapela Zabranjeno Pušenje a spevák, textár, spisovateľ - Elvis J. Kurtović s jeho kapelou Meteors. Prúd sa vyznačuje humorom, slangom2 a elegantnými nuanciami absurdity. Ako príklad možno na YT vyhľadať dve typické piesne - od Elvisa Kurtovića je to "Kad se babo vrati kući pijan" (keď sa foter vráti domov ožraty) a od ZP napríklad "Anarhija all over baščaršija" (anarchia celou Baščaršijou). Obe tam sú aj s výbornými videoklipmi. V druhom prípade v skutku anarchia, vozia sa tam zvonku na električke, heh. S novým primitivizmom je spojené aj heslo "cudzie chceme, svoje nemáme" ktoré napadlo Nele Karajlića (ďalší intelektuál a zastupiteľ New Primitives) ako reakcia na socialistický slogan "cudzie nechceme, svoje nedáme". V skratke - undergroundová rebelia založená na humore a odviazanosti. Ďalší predstavitelia dohľadatelní na YT: Branko Đurić, Dražen Ričl (člen skupiny Crvena jabuka - tiež s prvkami New Primitives), Nele Karajlić a ďalší.="msonormal">="msonormal">="msonormal">="msonormal">

   V druhej časti by som chcel predstaviť niektorých jednotlivých interprétov podľa krajiny pôvodu (narodenia):


Macedónsko


   Tu nám stojí (čo sa týka popularity) v popredí jednoznačne Branimir "Johnny" Štulić a jeho uskupenie AZRA. Narodil sa síce v Skopje, ale čoskoro sa s rodinou sťahuje do Zagrebu, kde ostáva, študuje a pôsobí. Je to jeden z najfenomenálnejších protagonistov ex juhoslávskeho rock'n'rollu. Samotná Azra vzniká premenovaním pôvodnej kapely (Balkan Sevdah Bend) v roku 1977. Nasleduje úspešná kariera ktorú bohužial prerušil krvavý rozpad Juhoslávie. Johnny odchádza do exilu (Holandsko), kde žije dodnes. Odporúčam najmä songy Balkan a Usne vrele višnje.

   Pro forma musím uviesť aj najznámejšieho macedónskeho speváka z ktorého sú všetky ženy hotové - Toše Proeski. YT je ho plný. To ej taký Martin Maxa od Vardaru, heh. Dnes už je vyznávaný skoro ako svätec.

="msonormal">

="msonormal">

Bosna a Hercegovina


   Zabranjeno Pušenje sme si už spomenuli, tak len doplním, že pôsobí dodnes a nedávno (pozn.: text z r.2011) malo úspešné turné Muzej Revolucije. Za vypočutie stojí hlavne ich vlajková pieseň Možeš imat moje tijelo, ali dušu ne. Preklad je snaď zbytočný.

   Goran Bregović - je to asi najznámejší balkánsky skladateľ, multiinštrumentalista a bývalý gitarista (Juhoslávia) skupiny Bijelo dugme (biely knoflík). Tvorí od roku 1969 dodnes. Známe sú jeho filmové hudby (spolupráca s Emirom Kusturicom). Z jeho produkcie netreba prehliadnuť úžasný song kalašnikov [kalashnikov].

V Sarajeve sa tiež vystrelili na vrchol popularity chlapci zo skupiny Crvena jabuka. Zase raz ešte juhoslávske uskupenie, ktoré spolupracovalo aj s ďalšími súčasníkmi z rad New Primitives. Ich tvorba sa nesie zväčša v romantickej rovine. Na youtube sa dá nájsť napríklad pieseň Volio bi da si tu (chcel by som, aby si tu bola), alebo Tuga Ti i Ja (smútok, Ty a Ja).


="msonormal">="msonormal">
Srbsko="msonormal">="msonormal">

   Tu by som chcel zmieniť kapelu Riblja Čorba (z časti macedónska). V preklade to znamená rybacia polievka a v prenesenom význame je to slang pre menštruáciu. Jedná sa opäť o juhoslávsku záležitosť (bol to zlatý vek pre kultúru). Dohľadať možno napríklad pesničky Lutka sa naslovne strane (bábika z titulnej stránky), alebo Volim, volim, volim, volim, žene (milujem, milujem, milujem, milujem, ženy).

   Đorđe Balašević sa zapísal do hudobnej histórie tiež ešte za Tita3, no pôsobí dodnes. Jeho albumová tvorba ma nejak moc neuchvátila, takže neviem moc čo o ňom napísať, ale o to famóznejšie sú jeho single. V prvom rade Tri puta sam video Tita (3x som videl Tita) a Računajte na nas (spoľahnite sa na nás).

   Pred pár rokmi som v Kragujevci (stredné Srbsko) zažil naživo grupu Piloti a bol som nadšený. Štýlom to trochu pripomína naše niekdajšie Ine Kafé, akurát tam je ešte menej punku, heh. Dohľadať sa dá napríklad Kao ptica na mom dlanu (ako vták na mojej dlani), alebo Zaboravljeni (zabudnutí).


Chorvátsko="msonormal">="msonormal">="msonormal">

   V tomto kúte polostrova u mňa víťazí klasik z dalmácie - Toma Bebić. V kontexte tuna menovaných interpretov Toma spadá to tej najstaršej generácie gramofónových platní. Jeho život bol spätý s morom (nom. more) a to sa odrazilo aj v jeho tvorbe. Dohľadatelné sú napríklad piesne Leute moj (niečo ako "Kapitán" môj) alebo Marcelina.

   Opća Opasnost je dodnes existujúca kapela z mesta Županija. Jedná sa o celkom živý metal a ich texty majú charakter podpory chorvátskych vojenských operácii, národneho obrodenia, ale objavujú sa aj klasické námety. Ja moc nacionálnu hudbu nemusím, ale oni sú na úrovni, keďže nikoho neurážajú. Obzvlášť odporúčam Jednom kad noć (po noci), alebo Nebeski znak (nebeské znamenie).Poznámky:


1Pozor, táto federácia sa skladá z troch celkov - Bosna a Hercegovina(!), Republika Srpska a nezávislý distrikt Brčko - Hercegovina síce je oblasť na juhu krajiny ktorú možno definovať povodím rieky Neretva, ale nemá oficiálny štatút autonómie, ani nič podobné.

2Zabranjeno pušenje používa vo svojich textoch mnoho turcizmov, tie sú typicke pre Bosnu, keďže tam počas osmanskej intervencie konvertovalo 70% obyvatelstva na islám.

3 Josip Broz Tito - prezident socialistickej Juhoslávie.="msonormal">="msonormal">="msonormal">="msonormal">

="msonormal">="msonormal">="msonormal">="msonormal">="msonormal">

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?